Näidisraport
Ülevaade
Väiksem kliimamõju
Suurem kliimamõju
Rohemu keskmine
Rohemu keskmine väärtus tugineb enam kui 40 Eestisse projekteeritud hoone süsiniku jalajälje arvutusel, mis tuginevad ühtsel EN15978 standardil.
Muudatustega väärtus
Muudatustega väärtus iseloomustab üht alternatiividest, mil enim domineerivatest materjalidest tuua teisele ringile raudbetoon seinaelemendid.
Esialgne väärtus
Projekti esialgne väärtus on keskmisest kõrgem, sest hoone kandetarindid ning kõik siseseinad on betoonist. Kõige domineerivam materjal on kaalubetoon C30/37.
Hetkeseis
Tehtud analüüsi põhjal on hoone süsiniku jalajälg 1 957 000 kgCO₂e,
millest kehastunud süsinik moodustab 1 102 000 kgCO₂e.
Materjalide süsiniku jalajälg
Hoonete puhul peitub materjalidest tulenev kehastunud süsinik kandetarindites ja hoone välispiiretes. Analüüsitud hoones on näha, et kui jätta välja m² põhisel väärtustel tuginevad tehnosüsteemid (mis on eelprojekti lisatud tulenevalt riiklikust meetodist) ning sisepinnaviimistlus, siis suurimat mõju avaldavad kandetarindid ja vundament.
Olelusringi süsiniku jalajälje kujunemine
Tulenevalt Eesti võrguelektri kõrgest heitest, moodustab kasutusaegsest energiatarbest tulenev mõju uusehitistel ligikaudu poole kogu süsiniku jalajäljest.
Sama seaduspära kehtib materjalide tootmise etapis mis moodustab kolmandiku kogu jalajäljest.
Soovitused
Rohemu eesmärgiks on pakkuda erinevaid alternatiive hoone süsiniku jalajälje vähendamiseks. Soovitustena välja toodavad lahendused ei kajasta kõike võimalikku, vaid suurendavad võimaluste spektrit.
Kohalik materjal
Alternatiiv käsitleb võimalusi, mis vähendab transpordist (A4) tulenevat heidet. Tänane riiklik meetod eeldab konservatiivseks siseriiklikuks transpordidistantsiks 500 km, kuid selles alternatiivis on arvestatud 100 km-ga.
Taaskasutatavad osised materjalis
Kuna kolmandik süsiniku jalajäljest tuleneb materjalide tootmisest (A1-A3), väljendab antud alternatiiv olukorda kui armatuurterases, C30/37 kaalubetoonis, ning EPS soojustuses on osaliselt kasutusel taaskasutatud osised.
Korduskasutatavad elemendid
Enim domineerivate materjalide tipus olid ka eeltoodetud r/b seinaelemendid. Alternatiiv näitab potentsiaali, kui kõik need elemendid oleksid hangitud siseriiklikult teiselt ringilt, st korduskasutatud.
Potensiaalne kasu
Analüüsi käigus pakuti välja võimalikke alternatiive, mis vähendadavad taristu kliimamõju, säilidates esialgne tarinditüüp.
Antud hoones on kõik vaheseinad laotud betoonplokkidest. Kasutades mittekandvateks seinteks kipskarkassi või kergbetoon plokke, on võimalik vähendada materjalidest tulenevat süsiniku jalajälge.
Sama põhimõte kehtib ka kasutavate isolatsioonimaterjalide korral, kus esialgselt planeeritud kõrge kliimamõjuga PIR on võimalik välja vahetada näiteks suuresti taaskasutatud materjalist valmistatud EPS või väiksema materjali kuluga VIP tehnoloogia vastu, mis aitab saavutada soovitud soojusläbivuse väiksema materjali kuluga.